היסטוריה

מייסד הרייקי המודרני הוא דר' מיקאו אוסואי וממשיכיו היו ד"ר היאשי צ'וג'ירו ומאדאם טאקאטה שהביאה אותו אל העולם המערבי.

אבל עם כל חשיבותם הרבה של שלושה אנשים יקרים אלו, אין זה הסיפור כולו למרות שמקובל לחשוב שאת שיטת הרייקי הידועה והפופולרית יש לייחס לדר' מיקאו אוסואי, ושהוא יוצר הרייקי ושהמילה 'רייקי' מתייחסת רק לטכניקת הריפוי שהוא גילה ופיתח.
אולם בחיפוש אחר עובדות הקשורות למקור הרייקי כמודל טיפולי, מצאו שני חוקרי רייקי יפנים (הירושי דוי וטושיטקה מוחיטזוקי) שלפחות ארבע סגנונות רייקי טיפולי שהיו בשימוש ביפן, קדמו למיקאו אוסואי.

מטפל יפני בשם מטאגי' קוואקמי (Matiji Kawakami) פיתח בשנת 1914 טכניקתת ריפוי לה קרא Reiki Ryoho (משמעות המילה Ryoho היא שיטה רוחנית) ובשנת 1919 פרסם את עיקריה בספר בשם Reiki Ryoho to Sono Koka, (או Reiki Healing and Its Effects).

שלושת שיטות הרייקי האחרות, ושלגיבהן קיים מידע ממשי ושהיו בשימוש באותן זמן הן:

Reikau Tonetsu Ryoho שהופעלה על ידי רייקָקוּ ישינוקי
Senshinryu Reiki Ryoho שנוצרה על ידי קוגטסו מטסוברה
Seido Reishojutsu שנוצרה על ידי רייזן אוימה
כאשר מיקאו אוסואי פרסם את שיטתו הוא כינה אותה בשם Usui Reiki Ryoho ממש באותה מתכונת שם כמו קודמיו, ונראה שהוא היה מודע לקיומן.

לאור הנסיבות של שנות מלחמת העולם השנייה וכניעת יפן לארה"ב יחד עם עבודתה של מאדאם טאקאטה הביאו לירידתן של השיטות האחרות וכמעט להיעלמותן המוחלטת.

מבלי להתייחס לכיצד נכון היה לכנות את השיטה, חובה עלינו לדעת שלא רק שהיו שיטות הרייקי שאינן מתייחסות לרייקי של אוסואי, אלא שאנרגיית הרייקי הייתה ידועה מזה אלפי שנים ויש אף הטוענים שהיא הייתה קיימת מאז ראשית הזמן, ורק סביר להניח שאנשים עשו בה שימוש לאורך כל הזמן. ומחקרים אף משייכים אותה לענף שמקורו ב צ'י-קונג.