נשמה עתיקה?

חזרה

האם את/ה נשמה עתיקה? 6 סימנים עיקריים

רבים מבין העוסקים בתחום הרוחני סקרנים ואפילו מתחבטים בשאלה "האם הנשמה שלי היא נשמה עתיקה"? ובדרך כלל לא עוצרים לשאול "ואם כן, אז מה?"

הצורך שלנו להתחבר ולתקשר את נשמתנו גדול, והרבה מאתנו חשים סוג של "גאווה" להיות שייכים לנשמה עתיקה, בעלת ידע וניסיון רב.

ומה היא בעצם נשמה עתיקה? במה היא שונה מאחרות? האם יש סוגי נשמה אחרים, ואם כן, מה הן, ובמה הן שונות?

מי שקרא את "מסע הנשמה", ספרו של דר' מייקל ניוטון, שם לב שהמטופלים שלו, שבעת היותן תחת היפנוזה "וביקרו" בעולם הנשמות, סיפרו שנשמות שונות מתגלות לעיניהם בצבעים וגוונים שונים המציינים רמות התפתחות שונות. כך למשל – נשמה חדשה צבעה לבן מט, נשמה בדרגת התפתחות בינונית תהיה זהובה, גבוהה היא תכלת, מאסטרים הם כבר סגולים ונשמות שסיימו את מסלולן (אווטארים) וכבר אינן צריכות להתגלגל יותר – צבען לבן בוהק. סך הכל מציין ניוטון שמונה רמות של נשמות – רמה של נשמה חדשה שרק נוצרה, שלוש רמות שונות של התפתחות בינונית, שתי רמות גבוהות, רמת הנשמות שהן מאסטרים וכמובן – האווטרים. חלוקה זו לחמש קבוצות מזכירה גישות אחרות המוזכרות בכתבים ובמסורות אחרות לפיהן קיימת החלוקה לחמישה שלבים: עולל (Infant), "תינוק", "צעיר", "בוגר" ו-"נשמה עתיקה" (Old Soul).

החלוקה הזו, הרצון הזה להשתייך לרמה זו אחרת, הוא צורך אנושי ואין הוא דומה כלל למה שמתרחש באמת בממדים האחרים, בעולם הרוחני. שם, ההיררכיה כלל לא קיימת ומה שאנו קוראים לו "רמות שונות", אינו אלא התפיסה שלנו, של בני אדם החיים בעולם לינארי תלת ממדי ביודענו שבעולם הרוחני רב הממדים שוררת הבנה שונה, הבנה הנשגבת מיכולתנו להשיג.

מקור הנשמות הוא במה שאנו מכנים "אור הבריאה", וכאשר נשמה מתממשת בגוף אדם, היא מביאה איתה את כל מאפייניה ועל כן, אין זה משנה כלל ועיקר מאיזו רמה היא מגיעה מאחר וכל הנשמות הן אנרגיה טובה, מלאת אור ושמחה.

אם לתאר זאת במושגים אנושיים, ניתן להשוות נשמה שזה עתה נוצרה, לתינוק שזה עתה נולד. לאחר הופעתה של נשמה "חדשה" שנובעת כאמור מתוך מקור הבריאה, היא תבחר לעצמה מטרות ומסלול חיים בגוף ביולוגי, ותתממש בעובר אנושי. אדם זה יוולד ללא זכרונות עבר וללא ניסיון נשמתי ויצמח ויגדל בלעדיהן. אדם זה שיש בו נשמה של עולל, הוא "נקי" מהשפעות עבר, בעל יכולות התפתחות לכל הכיוונים, ויהיה נטול הטיה מוקדמת של מחשבות, דרכי ניהול, הסתגלות, התמודדות בחברה, או אפילו פוביות המושפעות מחיים קודמים. אדם זה יהיה פתוח לכל.

אחרי שהנשמה עברה מספר גלגולים וצברה מספיק ידע, ניסיון ומידע, היא תעבור לשלב הבא. ההחלטה על כך נלקחת בזמן שבין תקופות חיים – אחרי סיום חיים ולפני הגלגול הבא. יש נשמות המעדיפות להשאר בשלב בו הן נמצאות, ולהמשיך ולבסס את לימודיהן וידיעותיהן, גם אם היא מבינה שבמערכת החיים הקרובה הן לא תחשפנה להתמודדויות עם נושאים מתקדמים ומורכבים המחייבים שלב חיים גבוה יותר.

באופן זה, הנשמה תעבור דרך כל השלבים הבאים שתגיע לרמה האחרונה – רמת "נשמה עתיקה".

נשמה עתיקה היא זו שמילאה את כל מה שהיא צריכה ללמוד או לפחות את הרוב. היא יכולה להחליט להשאר בעולם הרוחני ולקבל תפקידים שונים שלא כרוכים בגלגול ובהתממשות בגוף חדש אבל גם, ודווקא בשל ניסיונה, שהיא רוצה לעבור חיים חדשים בהם היא תחווה מעשים ייחודיים, אולי לא שגרתיים, מתוך ההבנה שלנסיון החיים הקודמים שעברה, ולידע המצטבר שלה יהיו משמעויות רבות עוצמה שיגבירו מאוד את סיכויי ההצלחה של חיים אלו.

נשמה עתיקה, מכירה את ההיסטוריה של האנושות, היא חוותה אותה בגלגולים רבים שנמשכו לאורך שנים רבות. היא כנראה חוותה חיים בתקופות קדומות מלפני עשרות אלפי שנים והשתתפה בהתפתחות האנושית עם השנים, היא עברה "וחרשה" את כדור הארץ לרוחבו ולאורכו והעבירה חיים באזורים מתקדמים ונחשלים, בתרבויות מפותחות או במה שאנו בני האדם "התרבותיים" מכנים תרבויות נחשלות. היא חייתה חיים שמחים ועצובים, אסונות ושמחות. חיים של עוני ועושר של אהבה או בדידות. נשמות אלו חוו חיים של אדם "חשוב" וגם של "עמך", הם התגלגלו באיש תאב פרסום, וגם באדם הנחבא אל הכלים.

נשמה עתיקה נושאת עימה ידע רחב, היא בעלת ניסיון אדיר, ואדם הנושא נשמה זו יחווה חיים תואמים לכך. הוא כבר לא צריך לרדוף הישגים, אתגרים או משימות חדשות וייחודיות, הוא לא צריך להתנסות והתנהגותו היא כמו, אם להשוות, של פנסיונר המעביר את זמנו בעיקר במה שהוא אוהב ובניצול שעות פנאי. לרוב הוא כבר לא יחפש תחומי מחקר ועשייה חדשים, הוא גם לא יחפש חברויות חדשות, הוא יהיה בודד יותר ומקורב אצל עצמו.

אדם הרוצה לדעת אם נשמתו היא נשמה עתיקה צריך להתבונן פנימה ולראות.

נשמה עתיקה, עוזרת לאחרים והאדם בו היא שוכנת יהווה משען לסביבתו – יש לו את הידע, היכולת ואת הרצון. נשמה עתיקה תהיה אדם טוב, אמפתי, היא לא תהיה אדם רע ומתנכל. היא תאהב ללמד ולהשפיע מידיעותיה ומיכולותיה.

לרוב הם אנשים שקטים המעדיפים את ההתבוננות והלמידה מרחוק, בעודם מפנימים את השיעורים וההתנסויות אותם הם חווים במהלך חייהם.

אנשים בעלי נשמה עתיקה מקרינים תדר של שלווה ויציבות, והם מהווים "כדור הרגעה" טבעי לסביבתם. דרך חייהם מתבטאת בעיקר בששת התחומים הבאים:

 1. נשמות עתיקות סוללות את חייהם במסלול משלהן

  אנשים בעלי נשמה עתיקה לא הולכים בעקבות נטיות חברתיות, אפנות, סולדים מ"תופעת העדר" ולא פועלים לפי מה שהסביבה מצפה מהם. המטרות האפנתיות והנטיות החומרניות של החברה לא מעניינות אותם. במקום לרדוף הצלחה וכוח הם מעדיפים לחפש את המימוש העצמי והאושר ולכן לרוב הם יהיו מחוברים, רוחניים ומקורקעים.

 2. לנשמות עתיקות יש רק מעט חברי אמת המלווים אותם במהלך חייהם

  אנשים אלו מגלים קושי בחיבור לאנשים בני גילם, כי תחומי העניין והשיח איתם משעמם אותם. במקום, הם נמשכים של מעט חברים נבחרים היכולים באמת להבין אותם ואת טבעם הרציני. הם לא יבזבזו זמן להכיר אנשים אליהם לא יוכלו להתחבר.

  חיי החברה שלו טובים לטעמו ואין לו בעיה להתחבר או לאבד חברים, זו החלטה שלו ואם הם לא אתו, לא נורא. הוא יכול לשמור על קשר ויכול להתנתק וזה לא מפריע לו. לא פעם ולא פעמיים ישאלו אותו "איפה נעלמת לנו"?

  באופן כללי ניתן לומר שנשמות עתיקות ימצאו עניין בעיקר אצל אלו שיראו בהם נשמות צעירות.

 3. לנשמות עתיקות יש צמא בלי ניתן לרוויה

  ללמידה כבר מתחילת דרכם ניכרת, באנשים שנשמתם עתיקה, התשוקה לנושאים אינטלקטואלים ונושאי ידע. הם מעריכים חשיבה ביקורתית, ויבחנו לעומק כל התנסות אותה הם חווים כדי לחלץ שעורי חיים חשובים. הידע מעניק להם אושר וכוח. אִתגוּר מחשבותיהם הוא משאת נפשם.

 4. נשמות עתיקות מסתגלות בקלות למצבים ולסביבה זרה

  הם לא אוהבים להתבלט או לעשות "סצנות" ומעדיפים להרתע ולהתבונן. הם אמנם לא אנטי חברתיים לכשעצמם, אך מעדיפים לראות עצמם כסוג של "לא מובנים" או דחויים חברתית. הסקרנות הטבעית שלהם, מובילה אותם לשאול שאלות רבות ולהמשיך אתן אל שיחות מעמיקות הנוצרות מהן והם יאבדו בהן עניין ברגע שהן תתגלינה כשיח סרק או שיחה רדודה. אם לא יוכלו להחזיר את השיחה אל מסלולה המעניין הם פשוט ינתקו מגע ויפסיקו.

 5. נשמות עתיקות מסתכלות אל מעבר לפרטים הקטנים ורואות את התמונה המקיפה

  הם יסננו את הפרטים היומיומיים הנוטים לערפל את המחשבה הבהירה. ראייתם ברורה ואינה מתפשרת עם נושאים חומריים או רהבתנות אגואיסטית אותם הם רואים כחסר שחר שלא מביא לתוצאות. במקום להתרכז ב"כאן ועכשיו" הם רואים מעבר לו עמוק אל העתיד. המחשבה קדימה על אפשרויות ותוצאות הפעילוּת היא מה שנותנת להם פרספקטיבה והבנת העולם הרחק מעבר להווה.

 6. נשמות עתיקות הן רוחניות

  באומרנו "רוחניות", אין הכוונה שהם דתיים או פעילים באיזה ארגון או ממסד דתי. אנשים אלו מכוונים יותר למסורות ישנות ולפולחנים עתיקים, שבקיומם הם מוצאים אושר. נשמות עתיקות מחפשות תמיד הארה דרך הידיעה אותה הם מוצאים בדרך זו.אנשים בעלי נשמות עתיקות נוטים להיות בעלי טבע רגיש ורוחני, יחפשו "הארה" ואימוץ שלווה ואהבה היא דרך החיים שלהם.

מצאתם שנשמתכם עתיקה? אני מאמין שידיעה זו לא יוצרת אצלכם תחושת גאווה מזויפת, לא תחושת התעלות מיוחדת, אולי רק תחושה של שביעות רצון, שקט נפשי ורצון להעביר את חייכם בדרך הנכונה והמתאימה לנשמה זו.

חזרה

10 תגובות בנושא “נשמה עתיקה?

  • היי דוד,
   מבחינת זוית הראיה של הנשמה – אין כל הבדל. ההבדלים בין לאומים ודתות באים מתוך ההתבוננות האנושית שהיא מצומצמת מאוד יחסית לזוית הגבוהה של הנשמות

 1. זאת אני!!! מעניין אם כך מה השיעור שהנשמה שלי צריכה לעבור? איך אגלה? האם בכלל חשוב לגלות?

  • היי תמי,
   איך לגלות מה הנשמה שלך צריכה לעבור? זה הרי השיעור לחיים עצמם!
   אין אנו יודעים מה השיעור, וכל שנשאר הוא לסמוך על ההדרכות שיכוונו אותנו בכיוון הנכון.

 2. מעניין … איפה ניתן לפגוש עוד נשמות עתיקות ולשוחח וללמוד עוד ידע ומידע עבור החיים הללו ….

  • היי אלמוג,
   נשמות עתיקות לא מגיעות לכאן כדי "להחבר" אל בני מינן…
   למה לחשוב שניתן לקבל ידע ממי שהוא נשמה עתיקה, ידע רחב יותר או מעמיק יותר ממי שנשמתו צעירה יותר?
   הנשמה הותיקה מגיעה לחיים עם סיפור ותכנית נשמתית סדורה וברורה ואין זה הכרח שהפצת הידע מעולם הרוחות היא אחת ממטרות אלו!

   ובכל מקרה, לרוב ניתן לפגוש אנשים שנשמתם עתיקה – בין מאסטרים רוחניים ןבין תלמידיהם

 3. ניתוח יסודי וברור כל כך של אופי נשמה עתיקה.
  יתרה מזאת, מדויק בצורה נדירה. ישר כח

  • מעולה!! כל שנשאר לך הוא לנסות ולהבין מהו השיעור שהנשמה שלך בחרה לחיים אלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *