הבריאה והדת

חזרה

במהלך הכתיבה של ספרי החדש עלתה בי שאלה לגבי הקשר שבין הדתות לבין העולם הרוחני כפי שאני מכירו. כדרכי ברגעים כאלו, פניתי אל ההדרכה בחיפוש אחרי תשובה, וקיבלתי תשובה מרתקת שאני חושב שתעניין אתכם. הנה מה שקיבלתי:

הופעת היקום וכדור הארץ בתוכו היו חלק מתכנית גדולה ורחבה של הבריאה. למה זה קרה ומה המטרה הם נושאים כבדים הדורשים התייחסות נפרדת, אך בקצרה נוכל לומר רק שהחומר כולו אינו אלא אנרגיה במצב דחיסות גבוה, מה שיכול לשמש אותך כרמז למהות הקשר. כעת ניתן תשובה רק בהתייחסות לאדם ולהתפתחותו.

גוף האדם והתפתחותו כבודד וכחברה, היא בעיניכם משהו מופלא. מבחינתנו כאן, אין זה רק מופלא ושגיא אלא עוד שלב באותו תהליך גדול שהחל עם הופעת היקום. את הופעתו הראשונה של האדם על פני הכדור קבענו לתקופה שלפי ספירתכם התרחשה לפני כשניים וחצי מיליוני שנים ומה שהופיע על פני האדמה היה אדם שלמעט הופעתו החיצונית לא היה שונה מיצורים רבים ואחרים ותרומתו הייחודית לעולם לא הייתה קיימת. אולם הבדל אחד חשוב היה קיים תמיד, האדם הופיע כדי להתפתח, כפי שכך אכן קרה, לכלל אדם תבוני ובעל תודעה שבסופו של התהליך יהיה מחובר אלינו ויהווה הלכה למעשה את הביטוי החומרי של הנשמה המחייה אותו.

כיום אתם עומדים בפתחו של השלב המקרב אתכם למטרתנו זו, אך כאמור, לא תמיד היה כך.

עיקר עיסוקו של האדם הקדמון שאתם מכירים, זה שהתפתח לפני כמאתיים אלף שנים ושאתם מכנים "הומו ספיינס", הייתה ההישרדות האישית אך על פי התכנית הכללית של הבריאה ובבוא הזמן הנכון, התפתחה התודעה האנושית שהרחיבה את תחום מאבק ההישרדות האישי לכלל דאגה לחברה ולשבט. תודעה זו נשאה בחיקה תובנות רבות ואחת מהן, זו החשובה לענייננו, הייתה ההבנה שהעולם שסביב אינו מתנהל מעצמו וכי כוח חיצוני מכוון את חיי האנוש ומשפיע עליהם – והאדם החל מחפש את מקורותיו.

בתחילה האמין שאותם משאבי טבע שאפשרו את קיומו – הנחל הזורם והעץ נותן הפרי הם הם מקור הטוב ואותם קידש ושמר עליהם. בחלוף השנים והתקופות, ועם התפתחותו העביר האדם את אמונתו למשהו רחוק יותר ואולי חזק יותר – גרמי השמיים כמו השמש והירח, אך תמיד היו אלה אובייקטים ממשיים אותם יכול היה להשיג בחמשת חושיו.

לפני כשבעים אלף שנים, ובמדויק על פי התכנית הבריאתית, הגיעה תודעתו לשלב מתקדם יותר והוא האליל הכנעני - הבעליצא מאזורי התפתחותו הראשונים, יצא למסעות ושטף את העולם כולו. בכל מקום מצא האדם את האלילים המקומיים אותם קידש ועבד ועם הזמן וככל שהתפתח נעשו האלים מוחשיים יותר – צלמים ופסלים אותם יכול היה לשאת עמו במסעותיו. לדמויות אלו היו מרכזים רוחניים, מקדשים וטקסי פולחן אך תמיד, דמותן הייתה חומרית, ולרוב נושאות צורה של משהו חי.

תהליך זה היה מדויק ופיתח את הבנת האליל כישות חיצונית לאדם וביסס את התפיסה של הצורך בו. אליו פנו בתפילה ואליו הקריבו קרבנות, אולם המאפיין העיקרי של כל עשרות ואף יותר אלפי שנים, שלאליל הייתה צורה, ומקור הדמות הוא בעולמו המוחשי.

ואז, לפני כשלושת אלפי שנים הגיעה התכנית לשלב הבא של התפתחות רוחנית זו והגיע העת להפעיל את המעבר מהאל הגשמי אל האל המופשט, זה שאינו חלק פיזי מעולמנו. בעשייה מתוכננת ומדוייקת פעלנו לפתח בחברה האנושית תהליך אותו הייתם מכנים "פיילוט נסיוני" שמהותו היא ההכרה באל מופשט חסר דמות וצורה – המונותאיזם. פיילוט זה נוהל במזרח התיכון בעם קטן, היהודים – הישראלים העברים.

שינויים כאלה ברוח האדם אינם דבר של מה בכך ופעילות כזו מורכבת וחייבת להיות מדוייקת ככל האפשר. בסופו של דבר, זכות הבחירה וההחלטה החושית עומדת לאדם, והיא עומדת לו מעבר לכל תכנון שאנו עושים ולכן פיילוט זה נמשך כאלף שנים ובסופו של דבר, ולמרות מעלות ומורדות לאורך הדרך, הוא הוכתר בהצלחה. בני העם היהודי קיבלו בהבנה מלאה את הקיום "האלוהי" שמעבר לתפיסה האנושית.

כחמש מאות שנים מאוחר יותר הופיעה האמונה באלוהות מופשטת (אולם לא בצורה מוחלטת בהיותה מלווה בעבודת אלילים) גם באזורים אחרים של העולם, בעיקר בתרבות המזרח, עם הופעת תורת הדאוּ (שהופצה על ידי לאו דזה) קונפוציוס ואף הבודהיזם (שאיננה "דת" במובן הקלאסי, ומדברת על קיום קוסמי מנותק מהצורך בעבודת אילים) שהופיעו במאה החמישית לפני הספירה ושטפו את המזרח כולו מהודו ועד סין.

למעט מזרח אסיה, שאר העולם היה כולו פגאני, ועתה, כשבשלותו של האדם לקבלת המופשט, העלום והאזוטרי הפכה לעובדה, הגיעה העת להרחיב את הפיילוט ולהחילו על העולם. הופעת הגישות בעולמות המזרח והנצרות ובעקבותיה האסלם בשאר העולם, לא התרחשו כך סתם… התכנית חזתה זאת, ואנו עזרנו כמיטב יכולתנו למימושה.

הדת הייתה כלי מופלא להטמעת המונותאיזם. כשמקור הסמכות הפך להיות חיצוני ועלום, אין עם מי להתווכח… שיטת השכר והעונש שהתלוותה אליו הייתה מושלמת ואנשים אכן התנהלו באופן מיטבי ולפי התכנית. התוצאה מבחינת התכנית, הפיכת ההכרה בישויות חיצוניות הנסתרות מעיני האדם, הייתה להצלחה גמורה וכיום, ולמעשה מזה כמאה שנים, הגיעה העת לשלב הבא של התכנית.

אלפיים שנים עברו מאז התפשטו הדתות המונותאיסטיות והאדם כבר בשל לבטל את אחד המכשולים הבאים בהתחברותו אל עולם הרוחות ואל ההדרכה הגבוהה שלו.

הדת איפשרה העברת מסרים, חוקים ומצוות מההדרכה אל האדם. אולם אלו נעשו תמיד באמצעות מתווכים: הכהנים והנביאים בתחילת הדרך, ונציגי הדת שבהמשך הדרך, הכומר, האימאם או הרב והגיע העת לאפשר לאדם את החיבור הישיר ללא הצורך בתיווך.

אין זה עניין של מה בכך, החיבור הישיר. הוא מוביל אנשים לקבלת מידע מדוייק ומלא על הקיום במישורי העולמות הגבוהים, ומידע זה לא בהכרח תואם למה שקיבלתם באמצעות הדתות. נושאים של שכר ועונש למשל מקבלים משמעות אחרת לחלוטין, אמיתות של גן עדן וגיהינום מתהפכות לחלוטין וקיום המצוות במשמעות של "קלה כחמורה" נראה לא רלוונטי יותר…

ימים יגידו איזו השפעה תהיה למעבר הזה על החברה האנושית ואיך יעבור האדם את ההפיכה החשיבתית הזו. ומה זה יעשה לדתות המוסדיות? האם יחלשו, האם יעלמו או אולי יפתחו "במלחמה" קיומית מבחינתן? זכות הבחירה של האדם חזקה מכל ואנו נראה איך יעבור שלב זה של התכנית…

חזרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *