"הגירוש" מגן עדן

חזרה

בסדנה אצל ד"ר יוסף סגמן, עלתה שאלה בהקשר של גירוש אדם וחווה מגן עדן, והתבקשנו להתחבר לסיפור.
כדרכי, פניתי אל ההדרכות וביקשתי לשמוע מהם מה קרה שם. פניתי ליהוידע, המדריך שלי שנותן תשובות ומידעים למכביר, וקיבלתי תשובה מעניינת, ולא שגרתית.העליתי אותה על הכתב והיא מלווה בהקלטה של התקשור עצמו – ללא תיקונים ושינויים.מעוניינים? הכנסו לקישור, קראו והאזינו.

אני מזמין את מי שיכול לתת לי (יהוידע, בידיים שלך): מה הסיפור של גירוש גן עדן? מה הלקח שיש בו, אם יש בו, לנו בני האדם?

שלום שמוליק, זה יהוידע המדריך. השאלה שאתה שואל, היא שאלה שעשויה קצת לבלבל. נקודת המוצא שלה היא – שהיה אדם ראשון, והייתה חווה, והיה גירוש מגן עדן.

על פי הסיפור כפי שאתם מכירים אותו, אחרי שאדם וחוה חטאו ואכלו מפרי עץ הדעת, היה חשש אצל האלוהים שמא יאכלו גם את פרי עץ החיים ועל כן גירש אותם. לכאורה, לא כעונש על מה שעשו בעת שאכלו מפרי עץ הדעת בניגוד להוראה, אלא כניסיון של האלוהים להגן על עצמו כי כמו שהוא כותב שם בסיפור, שהם יהיו חיים לתמיד! כבר פה בשלב הזה ישנה השאלה העקרונית של האדם והאלוהים – כאילו 'באדיז', חברים, כאילו הבוס שהפרו את הוראתו. הם ידעו שהם עשו משהו לא טוב, והם התחבאו ואלוהים קרא לאדם "איפה אתה?" כל הקטע הזה מבחינה סיפורית, בא כדי להעביר מסר לבני האדם, וללמד אתכם משהו מדרך התפתחות בני האדם.

גן עדן היה מקום שאין בו התפתחות. גם אם אכלו מפרי עץ הדעת והבינו דברים שלא ידעו לפני כן, אז, אין במקום הזה שום יכולת להתפתחות. הכל לפניהם. האוכל מוכן להם המקום מוגן ושמור, ואם יש בהם נשמה אין לה יכולת להתפתח. כי התפתחות ברמה הנשמתית באה מתוך החיכוך, באה מתוך הנסיון, מתוך הכישלון מתוך ההצלחה, מתוך הדואליות, מתוך הטוב והרע. גן העדן לא יכול להיות מקום שממנו תתפתח אנושות, והרי זו הייתה מטרת הבריאה! כל המטרה של הסיפור בגן עדן היא אחת: שתבין האנושות שאתם באתם מתוך גן עדן אל אותם מקומות בהם אתם צריכים להתמודד בעצמכם.

יש כאן מסר מאד מדויק וברור: אל תצפו שאנחנו אלה שכאן למעלה לכאורה, נעשה את העבודה עבורכם. לכם יש את זכות הבחירה ואיתה באה גם התוצאה. בחרתם לעשות את הפעולה הראשונה שהיתה עבירה ואיתה באה התוצאה: גורשתם.

אבל עליכם להבין שאדם ראשון, הינו בעצם מטפורה. אדם ראשון הוא מטפורה לתהליך כשפתאום בא אור לעיניים ובני האדם התחילו להבין.

זהו אותו רגע מכונן כשבפעם הראשונה נכנסה נשמה לגוף אנוש, לא נפש שמפעילה את האוטומט, לא כל מה שיש בחיות, אלא הגוף האנושי התפתח כך שיכול להכיל נשמה – שאיתה מגיע דיבור וההבנה והחשיבה והבחירה החופשית. הבחירה החופשית היא זו שמניעה את העולם.

הבחירה החופשית הביאה לתוצאה הראשונה – המסקנה המאוד ברורה שאדם יכול כבר לצאת מהמקום שבו אין לו סיכוי להתפתח.

האם היה זה גירוש? האם המילה גירוש היא נכונה?

כלל וכלל לא! להיפך. האדם, בני האדם, הגזע האנושי יצא אז לחופש. השתחרר מהחיבוק הבולם והעוצר של ישויות גבוהות ויצא לדרכו החופשייה, האמיתית.

כמה סמלי הוא שהסיפור הבא, המיידי אחרי היציאה מגן עדן הוא ההבנה שהם צריכים להתרבות, קין והבל נולדו. קיין והבל כבר התחילו לעסוק בעבודה. קיין היה איש קרקע הבל היה איש צאן, וזה הרגע שבו גם נולדה הקנאה שמעבירה אדם על דעתו והרצח הראשון.

ובכן, גירוש גן עדן בפני עצמו, לא נכון שיקרא "גירוש" הוא יציאה אל החופש. הרצח הראשון הביא את הצד הקיצוני ביותר של הגן עדן – מטוּב מוחלט לרוע מוחלט וזה הספקטרום, זה התחום, אלה הם שני הקטבים שבין שניהם מתנהל העולם מכאן והלאה. עד לאותו יום שבו האנושות תעבור את התיקון המלא, והיא כבר לא כל כך רחוקה משם! יותר ויותר אנשים מכם כבר מתחברים ישירות, ומתקשרים, ומקבלים חמלה כדבר מובן מאליו. הביטחון האישי כבר הרבה יותר גבוה ממה שהיה לפני שנים, הסכנות פוחתות, האנושות הולכת בקצב שאתם אינכם יכולים להבין אותו כי אתם בפנים זה, אבל המהלך מדהים – עד לאותו יום שבו האנושות כבר תהיה מחוברת בצורה מלאה ומוחלטת אלינו, והבריאה בכדור הארץ תושלם.

תודה לך שמוליק על שאלתך, ואני מקווה שהתשובה מספקת.

חזרה

One thought on “"הגירוש" מגן עדן

  1. מלא אסימונים הפלת לי, השלמת לי הרבה חורים שהתחברו בראשי לכדי הבנה הרבה יותר טובה של הקיום האנושי
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *