מערכת הצ'אקרות

טל': 050-7371796

הצ'אקרות ותפקידיהן

מערכת הצ'אקרות

לאורך הגוף קיימים מרכזי אנרגיה הפועלים לוויסות רמת האנרגיה והחיוּת של גופנו. מרכזים אלה נקראים צ'אקרות ובגופנו קיימות צ'אקרות רבות. המילה צ'אקרה שאוּלה מסנסקריט, לשון הודית עתיקה, ומשמעותה היא 'גלגל מסתובב' והצ'אקרות הן "מערבולות אנרגיה" הנמצאות בכל חלקי הגוף-נפש. שבע מתוכן הן הראשיות, והן ממוקמות לאורך עמוד השדרה מבסיסו ועד אל מעל הראש ומהוות את המרכזים הראשיים להפצת האנרגיה בכל חלקי הגוף.

הצ'אקרות אחראיות על תיאום פעילות הכנסת אנרגיה חיצונית והטמעתה בגוף הפיזי, ופינוי האנרגיה המיותרת, ממש כמו מערכת העיכול הפיזית. אנרגיית החיים (צ'י, או קי) זורמת בתוכנו דרך הצ'אקרות, ומזינה את האיברים שבגוף. לעיתים נמצא שזרם האנרגיה נחלש, מצב שאנו מכנים אותו "חסימה אנרגטית", ולעיתים נמצא את ההיפך – האנרגיה הזורמת דרך הצ'אקרות היא בעודף. בשני המצבים, הצ'אקרה אינה מאוזנת, והשפעתה על הגוף משמעותית ויכולה לגרום לשינוי התנהגותי או למחלה פיזית.

כל צ'אקרה קשורה לאיברים, לבלוטות ולעצבים ובנוסף, גם להיבטים מסוימים של ההכרה האנושית. הצ'אקרה השלישית למשל ('מקלעת השמש') קשורה ברצון ובכוח האישיות, בעוד שהשישית ('העין השלישית') בתובנה ובמשכל.

מסלולי האנרגיה הראשיים (על פי יוגת הקונדאליני ההינדי)

שבע הצ'אקרות הממוקמות לאורך עמוד השדרה, קשורות ביניהן על ידי שלושה נתיבי אנרגיה: הסושומנא, אידא ופינגאלא הנובעים מבסיס עמוד השדרה וזורמים מעלה עד לקצה הראש.

הסושומנא הוא הערוץ המרכזי, והוא מהווה למערכת האנרגיה את מה שחוט השדרה מהווה לגוף הפיזי. הוא החיבור העיקרי בין הצ'אקרות ומהווה את האפיק בו זורמת האנרגיה מבסיס עמוד השדרה עד לקדקוד.

שני הערוצים האחרים, אידא ופינגאלא. מתחילים גם הם את זרימתם מבסיס עמוד השדרה, זורמים משני צידי הזרם המרכזי. אידא מתחיל משמאל לסושומנא, ופינגאלא מימין לו. שני הזרמים נמשכים כלפי מעלה, מתפתלים ומשתזרים זה בזה בכל צ'אקרה. זרם אידא קשור לכוח הירחי (ין) וזורם עד לנחיר השמאלי של האף, ופינגאלא הקשור לכוח השמשי (יאנג) – לימני.

שבע הצ'אקרות

שבע הצ'אקרות העיקריות אחראיות על הגוף מבחינה פיזית, רגשית, מנטאלית ורוחנית/נפשית והן ממוקמות באופן אנכי – אחת מעל השנייה לאורך עמוד השדרה מבסיסו ועד אל מעל הקדקוד, ויוצרות תמונת רצף, כמעין צינור אנרגטי שעובר ומחבר את כולן.

הצ'אקרה הראשונה, צ'אקרת הבסיס, ממוקמת באזור המפשעה, מעליה צ'אקרת המין (ליד הטבור), הלאה למעלה נמצאת צ'אקרת מקלעת השמש (Solar Plexus) היושבת בתחתית בית החזה. שלוש צ'אקרות אלה הן הצ'אקרות הארציות.

צ'אקרת הלב (מרכז החזה) היא המרכזית בגוף, ומעליה יושבות שלושת הצ'אקרות הרוחניות: צ'אקרת הגרון, צ'אקרת העין השלישית (במצח) וצ'אקרת הכתר הנמצאת מחוץ לגוף הפיזי, מעט מעל הראש. הצ'אקרות השונות מאופיינות על פי צבעי הקשת – החל מהאדום צבעה של צ'קרת הבסיס, ועד הסגול – הצד העליון של קשת הצבעים שהוא אחד מצבעי צ'אקרת הכתר.

לחלק מהצ'אקרות יש פתחים הפונים הם לחזית והן לאחור. הצ'קרות האחוריות, הן מרכזי כוח הרצון והקדמיות – מרכזים רגשיים. שתי הצ'אקרות העליונות (הכתר והעין השלישית) מהוות מרכזי אנרגיה מנטליים.  מערכת הצ'קרות

כאשר הצ'אקרות אינן מאוזנות (עודף או חסר בזרימת האנרגיה), יש להן השפעה על הגוף  בכמה היבטים. בהיבט הפיזי – הן אחראיות על איברי גוף, בהיבט הרגשי הן משפיעות על התנהגותו והתנהלותו של האדם, ולחסימתן ו/או לאיזונן, יש על כן השפעה משמעותית על האדם.

red

צ'אקרת הבסיס/שורש – מולאדהרא , मूलाधार

מיקום: אזור עצם הזנב ואיברי המין
צבע: אדום, חום שחור
מנטרה: לָם
חוש: חוש הריח

זוהי הצ'אקרה הראשונה מבין השבע. צבעה אדום והיא ממוקמת במפשעה (בין שני הפתחים ומעט למטה). היא אחראית על הקשר שלנו עם המציאות, על הרצון לחיות ועל יתר האינסטינקטים החייתיים שלנו, השורשים, כגון היכולת שלנו להשתקם לאחר פגיעה ויצר הישרדות ועל תחושות עייפות או רפיון, בטחון ויוזמה, כח רצון ואומץ לב.
השפעת הצ'אקרה:
 • בהיבט פיזי: מרכז זה אחראי על הכליות, בלוטת יותרת הכליה (אדרנלין), המעי הגס, רגליים, עצמות ועמוד השדרה.
 • בהיבט נפשי: רגשות של עייפות או רפיון, בטחון ויוזמה, התגברות על חרדות ודכאונות, כח רצון ואומץ לב. אנוכיות, ואף אלימות, כעסים מתוך הדרגה לשרידות הפיזית.
 • כאשר הצ'אקרה מאוזנת: האדם מרגיש שליטה על חייו והוא מצליח להתגבר על חששות.
 • צ'אקרה לא מאוזנת: בעודף זרימה האדם חש זעם, כעסים ודאגה ללא הרף' התנהגותו תוקפנית ושתלטנית והוא סובל מהיפר-אקטיביות, חריקות שיניים ובעיות של טחורים, עצירות או שלשולים. בחוסר הוא יחוש חוסר רצון, תסכול, אי שייכות.
orange

צ'אקרת המין (הטבור) – סוואדהישטהאנא, स्वाधिष्ठान

מיקום: כ – 3 אצבעות מתחת לטבור
צבע: כתום
מנטרה: וָם
חוש: חוש הטעם

 צבעה של הצ'אקרה השנייה הוא כתום, מיקומה מתחת לטבור והיא אחראית על האנרגיה המינית על ההולדה, על יצירתיות, שינוי והגשמה עצמית, כסף ושפע, התלהבות, אכזריות, קנאה, עצלות רגשי עליונות וכו' אך גם על הרגלי האכילה שלנו. מבין שלושת הצ'אקרות הארציות, האדום (צ'אקרה ראשונה) מייצג את הקרקע והמציאות, הצהוב (צ'אקרה שלישית) מייצג את המחשבה והחוכמה ואילו צ'אקרת המין מתווכת ביניהם ומכאן יכולתה לסייע במימוש רעיונות ותכניות ובהוצאתן מאזור המחשבה לאזור המציאות.
השפעת הצ'אקרה:
 • בהיבט פיזי: שלפוחית השתן ואיברי המין והפריון. בעיות במחזור החודשי למשל יכולות להעלם לאחר איזון צ'אקרה זו.
 • צ'אקרה מאוזנת: האדם חש אומץ לב, כריזמה ונכונות להגשים את שאיפותיו.
 • צ'אקרה לא מאוזנת: אכילת יתר או אכילה בלתי מספקת הינה ביטוי לחוסר איזון בצ'אקרה זו. בעיות של כאבי גב תחתון, והתמכרויות לתשוקות לא מממשות כהתמכרות לאוכל או למין. מצב של חסר (חסימה) האדם חש מבוכה, חוסר מנוחה, פחדנות וניתוק רגשי, אצל נשים הבעיה עשויה להתבטא באי סדירות במחזור החודשי, אי יכולת להיכנס להריון ובאיבוד משקל. במישור הפסיכולוגי הצ'אקרה אחראית על ההדחקות, העכבות והגישה לנושא המין. כאשר מרכז זה חסום, ייתכנו קשיים בחוויית אורגזמה אצל נשים או שפיכה מוקדמת אצל גברים.
yellow

צ'אקרת מקלעת השמש (Solar Plexus) מניפורא, मणिपूर

מיקום: בין הסרעפת והטבור
צבע: צהוב, כתום בהיר, ירוק בהיר
מנטרה: רָם
חוש: חוש הראייה

הצ'אקרה השלישית, הצהובה, ממוקמת מעל מפתח הלב והיא צ'אקרת מקלעת השמש ("מרכז האש"), והיא מייצגת את האגו, ומהווה את המקור לרגשות ולתחושות. היא המרכז לתחושת העצמי, לרצון, להגדרה ולדימוי העצמי ועל כן שולטת על יכולת האינטראקציה עם העולם הסובב.
השפעת הצ'אקרה:
 • היבט פיזי: הכבד, כיס המרה ואיברי מערכת העיכול בחלל הבטן וגם באספקטים מסוימים של מערכת העצבים
 • צ'אקרה מאוזנת: הכל נראה לנו כמו שמש הזורחת מעלינו ובתוכנו, ומשרה חמימות נעימה, בטחון עצמי, יחסים אינטימיים בריאים ומאוזנים והעדר פחדים לא רציונליים
 • צ'אקרה לא מאוזנת: האדם מרגיש בלבול בחייו וצורך בחיזוקים, הוא מקנא לאחרים ודואג ממה שיחשבו עליו, הוא עלול לפתח כעסים ועצבנות, חוסר שליטה רגשית וביכולת להירגע. לעתים תיווצרנה בעיות בעיכול, בכבד וממחלות כסוכרת ואולקוס.
green

צ'אקרת הלב, אנאהאטא अनाहत

מיקום: מרכז החזה ומקבילה למיקום הלב
צבעים: ירוק, ורוד
מנטרה: יָם
חוש: חוש המגע

 צ'אקרת הלב, המרכזית שבין שבע הצ'אקרות, שוכנת במרכז החזה וצבעה ירוק (ולעיתים – ורוד). היא אחראית על אנרגית האהבה שלנו, היכולת לאהוב ולהיות נאהב, על התחושות כגון רחמים, סימפטיה, חמלה וכו'. היא המחברת בין שלושת הצ'אקרות הרוחניות ובין שלושת הצ'אקרות הארציות ובכך מחברת בין שמים וארץ ואחראית על איזון הצ'אקרות כולן. הצבע הוורוד מייצג את אנרגית האהבה ואילו הצבע הירוק מסמל פריחה, טבע, חוסן פיזי, שפע וכו'. אהבה ושפע הן שתי אנרגיות משלימות.
השפעת הצ'אקרה:
 • היבט פיזי: לב, בלוטת התימוס, היא שולטת על הלב ומערכת הדם ומשפיעה על המערכת האנדוקרינית (ההפרשה הפנימית)
 • צ'אקרה מאוזנת: האדם חש אהבה וקבלה עצמית, תחושות של צמיחה והרמוניה.
 • צ'אקרה לא מאוזנת: האדם מרגיש ניתוק רגשי, התנכרות ואף שנאה עצמית, הוא לוקה בגישה שלילית לחיים, חוסר של שמחת חיים, תחושת בדידות, ייאוש ורחמים עצמיים. צ'אקרה לא מאוזנת עלולה לגרום לבעיות במערכת החיסון, במחזור הדם והלב.
blue

צ'אקרת הגרון, וישודהא אविशुद्ध

מיקום: גרון, מתחת ללוע
צבעים: כחול, תכלת
מנטרה: הָם
חוש: חוש השמיעה

 צבעה של צ'אקרת הגרון, הראשונה מבין הצ'אקרות הרוחניות, הוא כחול והיא ממוקמת במרכז הגרון. הצ'אקרה אחראית על תקשורת, ביטוי עצמי, התבטאות בכתב ובעל-פה, זרימת רעיונות והוצאתם אל הפועל, יצירתיות, כושר הבחנה לקיחת אחריות ועוד.
השפעת הצ'אקרה:
 • היבט פיזי: בלוטת התריס, מערכת הנשימה והריאות, מיתרי הקול ואזור הגרון
 • צ'אקרה מאוזנת: האדם מרגיש שהוא מבטא את עצמו היטב, באופן רגשי ויצירתי
 • צ'אקרה לא מאוזנת: האדם מרגיש חוסר בביטוי עצמי, בתקשורת, חוסר ביצירתיות וביכולת להוציא דברים אל הפועל, קושי בדיבור עד לגמגום, דיבור איטי, מופנמות ודיכאון, ובמישור הפיזי – דלקות גרון, צוואר תפוס וללחץ דם גבוה.
purple

צ'אקרת העין השלישית, אג'נא आज्ञा

מיקום: מרכז המצח בין העיניים
צבעים: סגול עמוק, סגול כחול (אינדיגו)
מנטרה: אום
חוש: החוש השישי

הצ'אקרה השישית ממוקמת במרכז המצח, צבעה אינדיגו או סגול והיא אחראית על המחשבה, על חיבור לישויות רוחניות, אינטואיציה, על "החוש השישי" כגון טלפתיה, ראיית הנולד ועל הבנה אמיתית של נושאים מיסטיים. איזון של שני צידי המוח הרגש והרוח של ההמיספרה הימנית והלוגיקה וההגיון של ההמיספרה השמאלית. איזון בין הזכרי והנשי, חזון והפנמה של תובנות אלוהיות וקבלת מסרים לא מילוליים.
השפעת הצ'אקרה:
 • היבט פיזי: שולטת על בלוטת האיצטרובל, בלוטת יותרת המוח, גזע המוח, מערכת העצבים, אוזניים ועיניים
 • צ'אקרה מאוזנת: האדם חש איזון בין הצד הלוגי לצד הרגשי, שלוות נפש ויכולת לקבל החלטות נכונות. כמו כן נחווה התעוררות רוחנית, רוגע פנימי ושלוות נפש
 • צ'אקרה לא מאוזנת: מתח, חוסר ריכוז, הפרעות שינה, דיכאון, חלומות רעים וסיוטים, ניתוק מהעולם וחוסר לראות "בין השורות", כאבי ראש, תשישות נפשית, הפרעות זיכרון, חוסר איזון מנטאלי ורגשי, בעיות של קשב וריכוז, דיסלקציה, ולעתים סובל מבעיות במערכות האף והאוזניים.
gold

צ'אקרת הכתר, סאהסררא, सहस्रार

מיקום: כמה סנטימטרים מעל הקודקוד
צבעים: לבן, סגול, זהב ושקוף
מנטרה: שקט, דממה
חוש: חושים על חושיים

 צ'אקרת הכתר ממוקמת מעט מעל מרכז הקדקוד, צבעה סגול, לבן או זהב והיא אחראית על החיבור שלנו עם אנרגיות גבוהות, עם מודעות עליונה, קשר עם החלקים הרוחניים שלנו, ועם העולם הרוחני בכלל. יכולת להתחברות אל המידע הקוסמי וחוש ידיעה "נבואי".
השפעת הצ'אקרה:
 • היבט פיזי: משפיעה על בלוטת האיצטרובל, בלוטת יותרת המוח (היפופיזה), גזע המוח העליון
 • צ'אקרה מאוזנת: האדם.חש זרימה, מודעות והתמזגות עם היקום (חיים)
 • צ'אקרה לא מאוזנת: האדם חש דיכאון, מתח, שעמום ותקיעות, אפאתיות חושים חלשים ודמיון לא מפותח, חוסר בהשראה, קושי רב ביכולת להתחבר לנושאים רוחניים, כאבי ראש ומיגרנות. לחסימה בצ'אקרה זו יש השפעה על שיגרון, זעזוע מוח, גידולים, דלקת קרום המוח, הכליות ושלפוחית השתן.

3 תגובות בנושא “מערכת הצ'אקרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *