תקשור. האמנם?

אנשים שפגשו במתקשר, בין אם היו סקפטיים מלכתחילה ובין אם לאו, יצאו בתחושה שמשהו טמיר ולא ברור קרה במפגש. הם חווים ריפוי שמקורו לא ברור, הם מוצאים שיש ביכולתם להתחבר אל יקיריהם שעברו מהעולם, שניתן לקבל מידע על ההוויה שאחרי החיים ועל מה שקורה מצידה השני של "מנהרת האור הלבן". המתקשר פונה בשאלה אל המדריך הרוחני שלהם, אל ישויות אור גבוהות ואל מלאכים ומקבל עבורם עצה והדרכה.

מה עובר על המתקשר בעת שהוא "מחובר"? לעיתים הוא במין טרנס, לעיתים בוהה בנקודה כלשהי בחלל ולעיתים מדבר כאילו נמצאים בחדר אנשים נוספים ואתה עומד מופתע – איך הוא רואה ושומע ואני לא? לי זה קרה לראשונה אצל סמדר לוצקי, מתקשרת מחיפה. הייתי אצלה בקליניקה והיא ניהלה שיחה ביני לבין איריס, בת זוגי שנפטרה חודשים ספורים לפני כן, שלדבריה ישבה לידי. הרב שיח הזה נראה לי מוזר אם לא מצחיק, ולבטח שלא אמיתי עד ש… איריס מספרת לה על ארוחת שבת שעשיתי אצל חבר. החבר אפה, כך איריס, סוג של מאפה שמעולם לא הכין, פוקצ'ה? שואלת סמדר, ואני בתדהמה אומר "כן, נכון, אבל…" וסמדר מהסה אותי ואומרת – ותגיד לו שראוי להגיש אותה עם חומץ בלסמי. סמדר מסתכלת אלי בחיוך וממשיכה ואומרת – איריס שמחה שקניתי קצת גבינות טובות ושהרשית לעצמך להתענג עליהן עם קצת ויסקי טוב. לא האמנתי שסמדר אומרת זאת, והיא ממשיכה – אבל למה לא היו קרקרים? התעוררתי. מה פתאום? היו גם היו, ואיריס מגיבה – כן אבל לא מהסוג שאני אהבתי. וואלה!

אני יודע שאני לא היחיד שפגש מתקשר וחווה את הסיפורים שלא יאומנו הללו, וכמו אחרים גם חוויתי את גלי הספק שעלו בסביבתי הקרובה כשסיפרתי לחברים על המפגש, ואת תגובות חוסר האמון – החל מ-"זה כנראה לא בדיוק מה שהיא אמרה, זה יותר מה שהוא רצה לשמוע" ותגובות אחרות דומות, אבל הם כולם רצו לשמוע על כך פעם ופעם נוספת…

החוויה הזו מוכרת לרבים והם יודעים שלא סיפרתי זאת כדי לקדם מכירות עבור סמדר או לשכנע מישהו שאני לא שרוט. כל מי "שהציץ ונפגע" פעם אחת, היה שמח לכישורים כאלה, נכון? ובכן, הנה לכם החדשות. לא מדובר במתת אל ולא במשהו שהוא בהכרח מולד. היכולת הזו נרכשת, בדיוק כמו שחוויתי וסיפרתי לאורך הספר. ועל כך – על מהי היכולת הזו ומה חש המתקשר בעת שהוא מקבל מידע, אני רוצה לדבר כעת.

לפני שנדבר על מהו התקשור, אני מזמין אתכם להצטרף אלי למסע היכרות קצר עם מתקשרים גדולים בהיסטוריה האנושית.

רוב המתקשרים שאנשים פוגשים בהם, עוסקים בריפוי או בקבלת מידע פרטני עבור הפונים אליהם. אבל עולם המתקשרים רחב הרבה יותר, והוא כולל כאלה המתקשרים ישויות גבוהות המעבירות מידע ומסרים לאנושות כולה. הם מעבירים מידע על מגמות עתידיות בחיי החברה האנושית ובעתידו של הכוכב כולו, ולדוגמא סת'.

סת' הוא ישות שתקשרה עם עולמנו במהלך 21 שנים דרך הסופרת ג'יין רוברטס שפרסמה את המידע בכמה ספרים שכתבה. בספרים אלה, שחלקם ממש הוכתבו לה ישירות על ידיו, הוא הזמין אותנו, בני האדם, לבדוק מחדש את גבולות הפוטנציאל האנושי. הוא הסביר שאנו עצמאיים מעבר לדמותנו הפיזית, הגשמית, וכי ויש לנו גישה לידע אינטואיטיבי ולממדים אחרים של המציאות גם אם איננו מודעים לכך. בספריו גילה סת' לעולם סודות עמוקים הנוגעים לחיים ולמוות, לפוטנציאל הגדול הגלום בתודעה האנושית, וליקום שמעבר לחמשת החושים. ספרי סת' פורסמו בתחילת שנות השבעים ועד למחצית שנות השמונים של המאה העשרים (עת ג'יין רוברטס נפטרה), הרבה לפני מהפך "העידן החדש" בן זמננו, ומהווים עד היום אבן דרך בחייהם של רבים.

דוגמא אחרת לתקשור שמגיע מבחוץ הוא קְרַיון. קריון הוא ישות חיצונית המתקשרת דרך לי קרול שהיה טכנאי קול בסאן דייגו, שמאז "פגישתו" הראשונה עם קריון בשנת 1989 מקיים תקשורים במפגשים פתוחים מול קהל הנוהר בהמוניו ועושה זאת ברחבי העולם כולו. הקלטת התקשורים מועלית אחר כך לרשת ורבים נוספים מאזינים להם. מפגשים כאלה נערכים כמעט בכל שבוע ובכל פעם במקום אחר. קריון, המציג עצמו כ-"אני קריון מהשירות המגנטי" ולרוב חותם את התקשורים ב-"אני קריון מאוהב באנושות, וככה זה" מוסר מידע מדהים אודות כדור הארץ ומצבו יחסית לגלקסיה כולה, על ההיסטוריה הקוסמולוגית, על המגמות והתהליכים שהאנושות עומדת בפתחם ועל העולם "שמעבר לצעיף", זה הנסתר מאתנו. קריון חשף לא פעם תהליכים מדעיים או פוליטיים הקשורים לכדור הארץ עוד טרם התרחשותם, ובתקשורים הוא שם דגש על השינוי שהאנושות וכדור הארץ כולו חווים מאז 2012 אותה הוא הגדיר כשנת מעבר המהווה ציון דרך בהתפתחות האנושית. הוא אינו עייף מלספר על עוצמת השנוי ואומר שהאנושות לא תחזור להיות זו שהייתה. שינויים חברתיים וביולוגיים (שיש להם ביטוי כבר בצעירים שנולדו מאז) כבר מתרחשים ואנחנו עתידים לחוות אותם כבר בשנים הקרובות.

וכמותם ישנם עוד ודי אם אזכיר את אוֹרי ודה-בן, את מבשרי השחר, את מועצת התשעה, מועצת השנים עשר ועוד, שכולם מתקשרים דרך אנשים רבים ברחבי העולם. לא רבים זוכים להבחר ולקבל מסרים רוחביים הנוגעים לאנושות כולה, ואנשים כמו ג'יין רוברטס או לי קרול הם בודדים. אך האם דמויות אחרות בהיסטוריה האנושית שהפיצו תורות חיים לא היו מתקשרים? רבים משוכנעים שכך הוא ומאמינים שמשה רבנו, אליהו הנביא, נביאי התנ"ך הגדולים, בודהה, ישו ואחרים היו שלוחי הצד השני שקיבלו את התורות בתקשור, והפיצו אותן ברבים במטרה לקדם את החברה האנושית לקראת הייעוד הסופי, שכל אחד מהם ובהתאם לאמונתו, הגדיר. כל אחד מהם קידם תורה המתאימה לזמנו, תרבותו, מיקומו וליכולת האנושית בת זמנו לקבלה.

רבים משוכנעים שגם רוב שיטות הטיפול האנרגטי העתיקות הידועות כיום, התחילו את דרכן כתוצאה של תקשור או הכוונה של ישויות חיצוניות, עברו מאב לבן ומדור מטפלים אחד לבא בעקבותיו תוך שהן מתפתחות ומשתכללות.

הרפואה הסינית המסורתית (TCM – Traditional Chinese Medicine) למשל, היא תורה עתיקה המיוחסת לקיסר הצהוב[i] הנחשב לאביה המייסד של הציוויליזציה הסינית. לקיסר הצהוב שחי כנראה לפני כ-5,600 שנים יוחסו תכונות מיסטיות והוא נחשב לשליט מיוחד ולדמות מופת. הסינים מייחסים לו המצאות רבות ככתב הסיני, לוח השנה הסיני, מקלות האכילה ואפילו את גילוי המתמטיקה והמוסיקה. האגדה מספרת כי האל שרצה להודות לקיסר באופן אישי שלח דרקון גדול כדי שיביאו אליו, והקיסר שהיה נרגש ביותר למשמע הדברים הסכים וטיפס מיד על גב הדרקון. השניים עלו השמימה ונעלמו לעד.

עקרונות ה TCM כוללות את האקופונקטורה (שיטת הדיקור שהעולם המערבי החל להשתמש בה רק בשנות השמונים של המאה העשרים) ותורת צמחי מרפא רחבה ומקיפה. ה TCM היוותה מקור מידע ממנו התפתחו שיטות נוספות רבות כגון שיאצו (שמקורה ביפן), טווינה, Acupressure ואפילו הרפלקסולוגיה (שעדויות לה נמצאו בסין של תקופת הקיסר הצהוב ובתקופות מאוחרות יותר גם הרחק משם – במצרים העתיקה) שהוצגה בפני העולם המודרני על ידי ויליאם פיצג'רלד, רופא אף אוזן גרון, רק בשנת 1913.

דר' מיקאו אוסואי, תיאולוג יפני בן המאה ה-19, היה רחוק בהרים ומנותק מכל אדם עת קיבל את שיטת הרייקי בתקשור שארך שלושה שבועות רצופים. הוא אמנם לא הכיר את המונח "הורדה" ולא קרא למה שלמד "תוכנה", אבל קיבל כלים אותם שכלל והעביר לתלמידיו שהוסיפו לה נדבכים וכלים, כולם באמצעות תקשור, והפיצו את הטכניקה בעולם כולו. רבים מאוד ברחבי העולם משתמשים כיום ברייקי אוסואי או ברייקי קונדליני לטיפול ולריפוי.

בארה"ב של שלהי המאה העשרים, קיבלה ויאנה סטיבל בעת היותה חולת סרטן, שיטת ריפוי שהבריאה אותה לחלוטין. גם היא עברה מסע ארוך של שיחות עם ישות חיצוניות ובלשונה – הבורא, עד שגיבשה טכניקת ריפוי, אותה כינתה "תטא הילינג", שהפכה לשיטה ידועה ונפוצה בעולם כולו. כך גם גארי דוגלאס יליד ארה"ב שהציג לעולם בשנת 1992 את שיטתו Access Consciousness, ואת Access Bars ועוד רבים אחרים, כל אחד וטכניקת הריפוי שלו.

קבלת מידע ממקורות עלומים ידועה ומוכרת לא רק בקרב מתקשרים. כבר דיברנו על כך שהילרים רבים מרפאים באמצעות כלים שאת מקורם הם לא באמת מבינים, הם פונים אל בורא כל שישנו או אל אנרגיה מסתורית שזורמת מלמעלה אל גופו של המטפל ויוצאת דרך כפות ידיו אל גופו של המטופל, יש המרפאים בדרך של תיקון פגמים בהילה העוטפת את גופו של המטופל ואחרים עושים זאת רק באמצעות שיחה בתקשור או אף בהיותם תחת סוג של טראנס שאת מהותו האמיתית הם לא מבינים.

לא מדובר באיזו המצאה של העידן החדש (ניו אייג'). כל המתקשרים מאז ומעולם הסכימו שקיים עולם אחר, עלום, שאליו אנו מגיעים לאחר מותנו, גם אם תיארו אותו בצורה שונה. האמונה בעולם שמעבר ובהשארות הנפש היא עתיקת יומין ומסורות ומורשות תרבותיות מאמצות אותה עוד משחר ההיסטוריה גם אם עולם המדע המודרני, פוסל לרוב אפשרות כזו על הסף.

עדויות בהיסטוריה האנושית לא חסרות. המצרים הקדמונים היו מציידים את המתים לקראת דרכם האחרונה בכל מה שלדעתם עשוי היה לעזור להם בצד השני של החיים, והפירמידות הגדולות המכילות סרקופגים מפוארים, תכשיטים, גופות של משרתים ועוד, הן דוגמא מוחשית לכך.

על פי הסיפור המקראי, פנה שאול המלך בערב הקרב בו נפל (המאה ה-11 לפני הספירה) אל בעלת אוב שתתקשר עבורו את נשמתו של שמואל הנביא. הסיפור המקראי יודע גם לספר שבתקופת שלטונו, נלחם שאול בתופעת היידעונים ובבעלי אוב, שהייתה כנראה נפוצה בממלכה. גם הקוראן מודע לתופעה ולסיפור הזה, אך מייחס אותו לנביא אלישע בן המאה ה-9 לפנה"ס המבקש להעלות את נשמתו של יהושע בין נון.

חברות פרימיטיביות רבות ייחסו לעולם הרוחני תפקיד חשוב בעל השפעה משמעותית על חייו של אדם, על הצלחותיו, כישלונותיו, בריאותו ובריאות משפחתו. על פי האמונה השמאנית[ii] למשל, לכל אדם יש רוח שומרת המלווה אותו במהלך חייו. רוחות אלו הן אנרגיות הסובבות ביקום ומסייעות לבני אדם. כל אחד יכול לצאת למסע שמאני ולפגוש ברוחות אלו ולבקש מהן תשובות לשאלות המטרידות אותו, והתשובות תגענה ותתנה מענה לכל תחומי החיים – התנהגות, בריאות, רגשות וכו'. תופעת השמאניזם הייתה נפוצה בעולם העתיק באירופה, באפריקה, באסיה ובין שבטים אינדיאניים. לכמה מציורי הסלע שבמערות לאסקו שבצרפת (מלפני כ-17,000 שנים) מייחסים החוקרים תיאור של פעילות שמאנית, ובמערת חילזון שבגליל, ישראל, אף נחשף קבר מפואר של שמאנית בת קהילה נאטופית (אחרוני תקופת הציידים לקטים) מלפני כ-12,000 שנים.

דרכם של השמאנים להתחבר אל הרוחות הייתה בכניסה לטראנס אליו הגיעו במגוון שיטות כמו התבודדות, תיפוף חזק ומונוטוני ואף סמים. בשנים האחרונות פונים רבים לדרך השמאניות בחיפוש אחר תשובות, ואף הם עושים זאת על ידי כניסה לטראנס אותה הם משיגים בעיקר על ידי תיפוף.

חיבור אחר למידע המגיע מעולמן של הרוחות מוצא ביטוי בסיפורים של ילדים קטנים, לרוב עד גיל ארבע, היודעים פרטים וסיפורים על נושאים שלא יכולים היו לדעת מכל מקור חיצוני ידוע או גלוי. תרבויות רבות, המאמינות בגלגול נשמות, מעודדות ילדים קטנים אלו לדבר על חוויותיהם אלו בגישה של "מה היית כשהיית גדול", בעוד שבחברות אחרות, "מתקדמות", מדכאים סיפורים כאלה, ומייחסים אותם לדמיונו מפותח של הילד הקטן.

הטיבטים מאמינים שטרם מותו מגלה הדלאי-למה למקורביו היכן לחפש את יורשו – זה שבגופו עתידה נשמתו להתגלגל. הדלאי למה הנוכחי נבחר כאשר משלחת החיפושים איתרה את הכפר שענה לסימנים שהשאיר קודמו, ומצאו שם את כלהאמוֹ תוֹנדוּפּ, ילד בן שנתיים שזיהה חפצים מסוימים ואף הכיר בשמותיהם כמה מחברי המשלחת. כלהאמו הוא כיום הדלאי למה המכהן.

אצל הדרוזים המאמינים בגלגול נשמות, נפוצים סיפורים על ילדים ממשיכי דרכם של אנשים שנפטרו והתגלגלו בגופם. בשנת 2007 התפרסם סיפורו של אדיב קבואסי משפרעם שנולד שנים לאחר שנוהאד אבו רוכן איש מג"ב נהרג באסון צור, לבנון. הילד, שנולד במקום מרוחק, ללא כל קשר למשפחת אבו רוכן, ידע כבר בגיל צעיר מאוד לספר פרטים רבים על נוהאד, חייו ועל מותו הטרגי. כאשר הגיע אל בית האלמנה, התמצא בחדרים השונים, הצביע ותיאר חפצים שהכיר ואף הכיר אנשים שמעולם לא ראה לפני כן. למשפחות, היה ברור שרוחו של נוהאד התגלגלה בגופו של הילד.

סיפורים כאלה נפוצים בעולם וספרים ומחקרים רבים פורסמו בנושא, ודי אם אזכיר את ספריה של קרול באומן, "חייהם הקודמים של ילדים" ו-"בחזרה מגן העדן" או את מחקריו של פרופ' איאן סטיבנסון .

חלק מהמתקשרים עושים זאת באופן טבעי מאז ילדותם, הם מקבלים זאת כדרך החיים הרגילה ולא מתייחסים לעובדה שהם "רואים" דמויות של אנשים שכבר אינם בחיים כאל משהו מוזר או חריג. הלוואי והייתי אחד מהם…. מתקשרים אחרים התפתחו במסלול שכלל לא היו מודעים לו, ואחרים קיבלו זאת דרך חוויה אותה עברו אותה בדרך עוצמתית מאוד ולעיתים גם טראומטית, חוויה שיצרה בם שינוי רגשי, מנטלי ואולי אפילו פיזי שהניב יכולת המאפשרת להם לקבל מסרים, ולרכוש מידע שלא היה זמין עבורם מעולם. ישנם גם אלה המגיעים לכך תוך שימוש בטכניקות ריפוי. מעדויות של אנשים שלמדו שיטות טיפול באמצעות כלים אנרגטיים ועוסקים בכך, עולה שהמודעות והיכולת האינטואיטיבית שלהם גדלה עם הזמן, והם רוכשים סוג של מיומנויות הקשורות לתקשור.

האם אלו הדרכים היחידות להגיע ליכולות אלו? האם מי שמעולם לא חווה זאת יוכל לעבור את הסף, לנפץ את תקרת הזכוכית ולהתחיל לתקשר? העולם מלא בקורסים המלמדים תקשור, אך מספר האנשים שהופכים אחרי הקורס למתקשרים המקבלים מסרים באופן קל ויומיומי – די קטן. המהפך הזה כנראה קשה מאוד בעיקר משום שאף אחד לא באמת יודע מה צריך להשתנות בגופנו, ואיך מגיעים לשינוי הזה באופן ברור שחוזר על עצמו.

האם אין דרך אחרת, דרך של לימוד ותרגול כמו עבור כל מיומנות נרכשת אחרת? מי שרוצה להיות רופא, מקדיש שבע שנות חיים של לימודים המשלבים תאוריה והבנה עמוקה של גוף האדם עם תרגול מעשי בטרם ירשום תרופה לחולה. טייס מתחיל את הכשרתו בלימודי התיאוריה של עקרונות האווירונאוטיקה, וכל מורה טוב לומד פדגוגיה ופסיכולוגיה בטרם ייכנס לכיתה. האם ניתן יהיה לפתוח בעתיד באותה מתכונת  גם "מגמת תקשור" וכל מי שירצה יוכל ללמוד וליישם? האם יגיע היום שיהיו אלה לימודים במסגרת בתי הספר ובתוכנית לימודי החובה? הלואי. ומי יודע, אולי האבולוציה גם תהפוך את זה לחלק טבוע ומולד של גופנו.

___________________________________________________________________

[i] https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_Emperor

[ii] על פי ויקיפדיה השמאניזם הוא מכלול של שיטות אקסטטיות ותרפויטיות המבקשות להשיג קשר עם היקום המקביל והבלתי נראה של הרוחות, על מנת להשיג את תמיכתן בניהול עניינם של בני האדם. שמאניזם, על סוגיו השונים, היה נפוץ בכל היבשות וברוב התרבויות.