אנרגיית הרייקי

בחיפוש אחר משמעות המילה רייקי, נזדקק לבדוק את משמעותה בשפה היפנית. שם מסתבר, היא מוגדרת משתי מילים: ריי, ו-קי.

ריי: למילה ריי יש משמעויות רבות, אך בהקשר של רייקי, הגדרתה היא "תבונה גבוהה המדריכה את הבריאה ואת תפקוד היקום". ריי היא חכמה עדינה המאפשרת את הכל – את החי ואת הדומם. חכמה עדינה זו מדריכה את ההתפתחות הבריאה כולה החל מהופעת הגלקסיות ועד להיווצרות החיים וטבעה האינסופי מקיף את כל הידע. ברמה האנושית, היא זמינה לנו כמקור הדרכה של החיים – בכל רגעי הצורך.

קי: משמעות המילה קי היא האנרגיה העל-פיזית המחֲיָיה את כל עולם החי. הקי זורמת בכל מה שחי כולל צומח, בעלי חיים ובני אדם. כאשר הקי של אדם הוא גבוה, הוא ירגיש חזק, בטוח בעצמו, ומוכן להינות מהחיים ומהאתגרים שהם מעמידים בפניו. מאידך, כאשר הקי נמוך, האדם ירגיש חלש, עצוב ומערכת חיסון ירודה. הקי מוזן לגופנו באופן טבעי ואנו מקבלים אותו בפעולות הבסיסיות ביותר שלנו – בנשימה, מהמזון, בעת השינה ומאור השמש. בנוסף, אדם יכול להעלות את רמת הקי בגופו באופן מודע ומכוון – באמצעות תרגול ומדיטציה. רעיון האנרגיה הזורמת בגוף מוכר מתורות רבות. התרבות הסינית מכנה אותה "צ'י", בהודה היא מוכרת כ-"פארנה", "טי" בהוואי, ובתרבויות ובתורות אחרות גם בשמות אחרים כמו הכוח האודי, אורגון, ביו-פלזמה וכוח החיים.

אם נחבר את שתי אנרגיות אלו, ה'ריי' הקוסמית וה'קי' האינדיבידואלית למערכת אחת כוללת, נקבל את אנרגיית הרייקי ככוח ריפוי על-פיזי המורכב מאנרגיית כוח החיים (קי) כשהיא מודרכת על ידי התבונה הגבוהה (ריי), וביחד – "אנרגית כוח החיים המודרכת רוחנית" או במילה אחת "רייקי".

מהגדרה זו עולה שאנרגיית הרייקי מפעילה אינטליגנציה עצמית, זורמת מעצמה אל המקומות בהם היא נזקקת ויוצרת את תנאי הריפוי הנדרשים לצורכי המטופל. היא אינה מודרכת על ידי השכל, אינה מוגבלת ליכולותיו של המטפל, ועל כן לא ניתן להשתמש בה שלא כהלכה, והיא תמיד תיצור אפקט ריפויי. ומכאן ההבדל המשמעותי שבין אנרגיית הרייקי לבין אנרגיית ה-'קי' (או צ'י). את הקי ניתן לכוון באופן מודע, ועל כן לצד יתרונותיה היא יכולה ליצור גם כשלים בריאותיים.

המחשבה על קיום "אנרגיה חיים" (קי) שונה מהותית מזו של הגישה הקונבנציונלית, המערבית. לפי דרך זו, בריאות הגוף מגיעה מאנרגיית הקי הזורמת דרך וסביב האדם ולא ממצב האיברים והרקמות. הקי היא שמחייה את האיברים והרקמות תוך שהיא זורמת בתוכם ולכן היא האחראית ליצירת תנאי הבריאות, וכאשר זרימתה מופרעת – הגוף נפגע וניזוק.

הגורם העיקרי המשפיע על אופן זרימת הקי הם המחשבות והרגשות של האדם. מחשבות ורגשות לא הרמוניים או שליליים גורמים מידית להפרעה בזרימת הקי בגוף, ועל כן הם מהווים גורם ראשי ביצירת מחלות. כאן המקום לציין שקשר הזה שבין גוף ונפש, בין עוצמת המחשבה והרגש לבין בריאות האדם, מוכר כיום גם על ידי רופאים מהרפואה הקונבנציונלית.

צריך להבין שהשכל, הבינה (mind) נמצאים גם מחוץ למוח עצמו. תאי העצב היוצאים מהמוח עוברים לאורך כל הגוף, ועל כן המחשבות והרגשות זורמות גם אל מחוץ למוח, אל הגוף, ולמעשה גם אל מחוץ לו – אל ההילה העוטפת אותו כולו.

מכאן שמחשבות שליליות או רגשות שליליים עשויים להימצא למעשה בכל חלקי הגוף ובהילה, ומכיוון שבכל המקומות בהם נוצר ריכוז שלילי כזה, אנרגיית הקי מנועה מלזרום, האיברים והרקמות במקומות אלו חסרי אנרגיית חיים ופעילותם נפגעת. אם המחשבות והרגשות השליליים לא נעצרים ומבוטלים – תיווצר במקום מחלה.

לעתים קרובות, המחשבות והרגשות השליליים מאוחסנים בתוך התת-מודע, והאדם אף אינו מודע לנוכחותם. חוסר המודעות אליהם, בולם את היכולת המודעת לשנות או לבטל אותן.

כאן נכנסת לפעולה יכולתה של אנרגית הריקי. בהיות מודרכת ע"י תבונה גבוהה, חיצונית לנו, היא יודעת בדיוק להיכן ללכת, ואיך להגיב לחסימות בזרימת הקי, ולשחרר אותה. אין זה משנה כלל אם המטופל מודע למחשבות השליליות היוצרות את החסימות או לא, אין זה משנה כלל אם יש לו את היכולת המנטלית להיאבק בתחושות וברגשות השליליים או לא. אנרגיית הרייקי יודעת לדכא את הגישה השלילית, לפתוח את החסימות ולשחרר את הזרימה הטבעית של אנרגיית כוח החיים (קי), והתוצאה היא מידית – האיברים שהיו בסכנת חולי או אף כבר חולים, מוזנים באנרגית חיים המביאה לאיזון, להרמוניה ולריפוי.

חזרה