יקום מהדרגה הראשונה

חזרה

תיאורית היקום מהדרגה הראשונה גורסת שבעת המפץ הגדול נוצרו אינסוף יקומים. האנרגיה האינסופית שהשתחררה יצרה יקומים רבים ולא רק יקום אחד. לא Universe אלא Multiverse. אינסוף יקומים אלו התפרסו במרחב האינסופי והם מקיימים שוני אינסופי בינם לבין עצמם. הם אמנם פועלים על פי אותם חוקי הפיזיקה, אך מבנה וסידור החומרים שבתוכם – שונה.

משמעות צמד המילים "אינסוף יקומים" היא שנוצרו גם אינסוף אפשרויות וסוגי יקום. ומכיוון שמדובר באינסוף, הרי שכל סוג יקום יכול להופיע אינסוף פעמים, ולכן גם אינסוף יקומים דומים ואפילו זהים זה לזה. מכאן גם שקיימים אינסוף יקומים הזהים לזה שאנו חיים בו. סביר על כן להניח שאינסוף אנשים הזהים לך, הקורא, נמצאים ברגע זה באיזה יקום מרוחק וקוראים את אותו ספר בדיוק. וכמובן שישנם גם היקומים שבהם בעת שאתה הופך דף, כפילך דווקא מפהק, סוגר אותו, ומכבה את מנורת הקריאה הזהה לחלוטין לזו שמעל מיטתך…

תורת היקומים המקבילים מהדרגה הראשונה יודעת גם לחשב את המרחק אל היקום התאום הקרוב ביותר אלינו, ואשר בו יושב כעת הכפיל שלנו. לצורך ההבנה, נניח לרגע שהיקום בנוי רק מארבעה חלקיקי חומר שונים (מה שממש רחוק מהמציאות), חלקיקים אלה מסודרים בכל יקום בדרך מסוימת השונה מהאחרים, כך שבסך הכל קיימים שישה עשר יקומים שונים. אם היה קיים יקום נוסף, הוא היה בהכרח דומה לאחת משש עשרה הצורות הקיימות כבר, ובעצם היה זהה בכל לאותו יקום.

אם נדע מכמה חלקיקי חומר בנוי היקום שלנו, נוכל לדעת כמה יקומים שונים יכולים להיות (נחשב את כל האפשרויות בהם ניתן לסדר את מספר היקומים האחרים), ואז על פי רוחב היקום שלנו, נוכל לחשב את המרחק אל היקום הראשון שיהיה זהה לנו.

אוף, לחשב את כל זה? מסובך, לא? אפילו המחשבה על כך מעייפת. אני למשל, הייתי נשבר כבר בתחילת החישוב, אבל… מסתבר שיש אנשים שחישבו זאת, ואפילו הגיעו לערכים מדויקים. המספר שחושב מפחיד. מסתבר שהתאום שלנו נמצא במרחק של 10 בחזקת 10 בחזקת 118 מטרים, שזה מספר ענק, בלתי נתפס במחשבות של בן אנוש, ולבטח בלתי ניתן למפגש אי פעם, ולו גם באופן תיאורטי.

האם נוכל לראות את היקומים האלה? אולי כן! היקומים של הרמה הראשונה, כמו זה שלנו, מתרחבים באופן קבוע ולכן סביר להניח שיום אחד הם יצוצו באופק שלנו, אני מניח שאף לא אחד מהקוראים יזכה לחיות עד אז… אבל ישנם אלה שלא מנסים אפילו לחכות, הם מחפשים עדויות, ולו גם עקיפות, שיוכיחו את קיומם של יקומים אלה. ואכן, אחת התיאוריות של הרב-יקום אומרת שהיווצרות היקומים היא משהו רציף, שממשיך ומתקיים כל הזמן, יקומים נוצרים ונעלמים ללא הרף. חוקרים העלו את ההשערה שכשהיקומים האלו נוצרים ומתנגשים עם הבועה הפרטית של היקום שלנו, ייתכן שהם משאירים ביקום שלנו סוג של "כוויה" או "סימון". ואכן, למרבה השמחה בקהילה המדעית, מצאה קבוצת מדענים סימנים לכוויה כזו בתמונות של קרינת הרקע הקוסמית (קרינה שנוצרה בראשית היקום ומסתובבת באופן אחיד בכל היקום) שצולמו על יד טלסקופ החלל פלאנק, ופרסמה זאת ב-2011.

חזרה